Naše rady pro opalování

Na co je třeba také pamatovat

 Po konzultaci s naším lékárníkem vyberte vhodný ochranný faktor opalovacího krému, např. na základě stanovení fototypu Vaší kůže. Pamatujte, že by jste měli mít minimálně dva přípravky s různými ochrannými faktory, neboť s vyšším faktorem použijete na citlivější partie (podpaždí, obličej, podkolení, neopálené partie kolem plavek a dekolt) a na běžné plochy těla (záda, hruď, nohy, ruce, hlava). Myslete také na to, že každý jedinec má jiné genetické predispozice pro opalování a to i v přímé rodinné linii, není tedy vždy pravda, že to co je vhodné pro Vás je pak vhodné pro Vaše přátelé, partnera či Vaše děti. Fototyp by jste měli znát u každého člena Vaší rodiny. - je to individuální vlastnost každého jedince.

Pokud máte mateřská znaménka, je třeba je potírat krémem s vyšším faktorem než okolní kůži. 

Pokud se opalujete, nepoužívejte deodoranty a parfémy. Mohou podráždit pokožku a zůstávají po nich barevné skvrny. Obdobně to platí pro případ depilace či aplikace tetování či body stylingu - opalujte se jakmile bude pokožka zklidněna, tzn. až po několika dnech po aplikaci dle použité metody.

Nastudujte na obalu  a prakticky si ověřte, jak je opalovací prostředek voděodolný. Chemické a lipozomální přípravky mají vyšší voděodolnost, neboť pronikají do svrchní vrstvy kůže, kde jsou fixovány před odplavením i několik hodin.

Součástí některých přípravků je bambucké máslo (zlepšuje hebkost pokožky) a některé antioxidanty (například vitamin E), které pomáhají ochraňovat pokožku před negativními vlivy slunečního záření.

Důležité je také si uvědomit, zda má přípravek chemický či minerální filtr. Chemické nejsou tak vhodné pro osoby s citlivější pletí, protože se vstřebávají do pokožky a mohou vyvolat u některých osob alergickou reakci. Také, pokud se jdete koupat, je třeba počkat asi půl hodiny, než se přípravek vstřebá. 

Pokud přípravek obsahuje minerální filtr, je vhodnější pro osoby s citlivou pletí, protože působí jen na povrchu pleti, kde odráží sluneční záření. U minerálních přípravků se můžete jít koupat jen pár minut po aplikaci přípravku nma kůži ("po zaschnutí")

Po opalování omyjte kůži vhodným šamponem nebo mýdlem pro odstranění zbytků opalovacího přípravku. Následně po osušení kůži ošetřete doporučenými přpravky po opalování (zpravidla je opbsahuje jej každá kosmetická řada, od které používáte kosmetický přípravek). Zrychlíte tím zklidnění pokožky po intenzivním slunečním záření a doplníte její hydrataci, která je nezbytná a to zejména v noci, kdy probíhá regenerace Vaší pokožky.

V případě, že zarudnete nebo se dokonce spálíte (červené pálivé zabarvení kůže), pak ihned přerušte opalování a postižená místa co nejdříne natřete antihystaminickým přípravkem v gelu (Fenistil gel, octanový gel nebo roztok, nebo roztoky proti podráždění) a následně ošetřete kůži přípravkem s Panthenolem  (nebo kombinaci s panthenolem a vitamínem E nebo extraktem z Aloe vera (pouzor zde na možné alergie na aloe!). Důležitý je i přísun chladných tekutin v dostatečném množství, aby se předešlo úpalu a dehydrataci, a to zejména u menších dětí. Vhodné je (zejména při větších zarudlých plochách) aplikovat perorálně dávku antihistaminik - stačí jedna tabletka na noc (Fenistit tbl nebo Fenistil gtt, Zyrtec, Analergin, Xyzal, apod.) Účinek léku zvýšite vypitím jedné sklenice šumivého kalcia (organické soli: Calcium glukonát či laktát)

V případě silného poškození a spálení pokožky, které se projeví až puchýřky, nebo loupáním kůže, pak zamezte jakémukoliv dalšímu oslunění. Puchýřky nepropichujte a na sloupanou kůži použijte sterilní krytí s aplikací kvalidní regenerační léčebné masti s obsahem panthenolu a případně i desinfekčních složek. V žádném případě se při takto vážném poškození pokožky nekoupejte ani ve stadké či slané vodě, zejména ne v přírodních zdrojích! 

U hlubokých poranění kůže, nebo pokud by se Váš stav do druhého dne nezlepšil, nebo by se dokonce přidali teploty až horečky neváhejte navštívit nejbližšíí lékárnu či lékaře, kde Vám pomohou kvalifikovaní odborníci.